Абонамент за бюлетин
Скобелев: Съществува само мигът
-10%

Скобелев: Съществува само мигът

ISBN: 9543610010
Издател: Посоки
Издадена: 2006
Брой страници: 480
Корица: Мекa
Език: Български
Размери: 13.00x20.00
Корична цена: 11.98 лв.
Цена: 10.78 лв.
ИзчерпанаИзчерпана
Вижте книги с подобно съдържание и в следните категории: Преводна литература, Биографична литература
Руският писател Борис Василиев (автор на култовия роман “А утрините тук са тихи”, популярен с екранизацията си) превръща в обемист роман – “Скобелев: Съществува само мигът” (издателство “Посоки”) живота на прочутия генерал. Името на военачалника още приживе се превръща в легенда – като участник във военните действия в Средна Азия и в Кавказ, като един от големите герои на Руско-турската война, като герой от битките при Плевен и при Шипка и Шейново, заслужил признателната любов на българския народ, която не угасва и до днес.
Изживява кратък, но ярък живот. Скобелев не познава поражението, предричат му бъдеще като фелдмаршал, талантът му е сравняван с този на Суворов и Наполеон. Белият генерал е недолюбван от монарсите и висшите генерали, а в същото време боготворен от народа и войниците си.
Романът „Скобелев: Съществува само мигът...” осигурява на читателя уникалната възможност да се запознае със съдбата и личността на Белия генерал от съвсем нова гледна точка, да научи много от истините за Руско-турската война, за обсадата на Плевен, за Санстефанския мирен договор, за създаването на новата Българската държава и кой е желаният за цар от българския народ, след Освобождението.
Този роман заслужава да се прочете. Трябва да познаваме историята си и да тачим героите си.


СКОБЕЛЕВ, МИХАИЛ ДМИТРИЕВИЧ (1843 – 1882), генерал-адютант. Отначало се е обучавал вкъщи, след това в Парижкия пансион на Жирарде, а през 1861 година постъпва в Петербургския университет, откъдето е изключен само след месец в следствие на възникналите студентски безредици. Постъпва като юнкер в кавалерийската гвардия и през 1863 година е произведен в корнет. Когато избухва Полското въстание, Скобелев е в отпуска и пътува към баща си в Полша, но по пътя натам се присъединява като доброволец към един от руските пехотни отряди и прекарва цялата си отпуска в издирване и преследване на отрядите на въстаниците.
През 1864 година Скобелев е прехвърлен в Гродненския хусарски полк и участва в акции против въстаниците. Завършил курс в Николаевската академия при Генералния щаб, е назначен в армията на Туркестанския военен окръг. През 1873 година, по време на похода срещу Хива, Скобелев е в състава на отряда на полковник Ломакин. През 1875 – 1876 години участва в Кокандската акция, в която, освен забележителна храброст, съчетана с благоразумна предвидливост, демонстрирал организаторски талант и задълбочено познание на областта и на тактиката на азиатците. През март 1877 година е командирован под разпореждането на главнокомандващия на армията, определена да действа в европейската част на Турция. Там Скобелев е приет извънредно недружелюбно от новите си колеги. Те гледат на младия 34-годишен генерал като на парвеню, сдобил се с чина и отличията си посредством лесни победи над азиатската сган. За известен период от време Скобелев не получава никакви задачи и по времето на преплуването на Дунав е най-прост доброволец под разпореждането на генерал Драгомиров. Едва през втората половина на юли започват да му възлагат командването на сборни отряди. Съвсем скоро, обаче, превземането на Ловеч и боевете при Плевен на 30-ти и 31-ви август обръщат общото внимание към него, а преминаването на Балкана през Химитлийската пътека и боят при Шейново, довели до капитулирането на турската армия на Вейсел паша (в края на декември 1877), осигурили гръмка и блестяща известност на Скобелев. След военната кампания от 1878 година се връща в Русия като командир на корпус с чин генерал-лейтенант и звание генерал-адютант. Заемайки се с воински занимания в мирно време, той започнал да обучава поверената му армия в обстановка, близка до бойната, като предимно обръщал внимание на практическата страна на обучението, особено на развиването на издръжливостта и дързостта на конницата.
Последният и най-значителният подвиг на Скобелев е завладяването на Ахал Теке, за което е произведен генерал от пехотата и получава орден “Свети Георги, втора степен”. След завръщането си от този поход Скобелев прекарва няколко месеца зад граница. На 12 януари 1882 година произнася пред събралите се да отпразнуват годишнината от превземането на Геоктепе офицери реч, вдигнала много шум навремето си – в нея се говорело за “търпения от единоверните ни славяни гнет”. Имащата ярък политически оттенък реч предизвикала голямо недоволство в Германия и Австрия. Когато, след това, Скобелев е в Париж и учещите там студенти-сърби му поднасят за гореспоменатата реч благодарствен адрес, той им отговаря само с няколко, но пламенни, думи, като при това още по-ясно изразява политическите си пристрастия и още по-точно указва кои са враговете на славянството. Всичко това довежда до прекратяването на отпуската му и призоваването му обратно. През нощта на 26 юни 1882 година намиращият се в Москва Скобелев умира скоропостижно.

Книги, подобни на "Скобелев: Съществува само мигът"

Ален и Роми: Една любов в Париж
-10%

Ален и Роми: Една любов в Париж

Тило Вюдра

17.91 лв.
ХАРЛИ-ДЕЙВИДСЪН - твърда корица

ХАРЛИ-ДЕЙВИДСЪН - твърда корица

Джон Уестлейк

25.90 лв.
Откровения
-10%

Откровения

Д-р Хенри Марш

20.66 лв.
Животът на летеца

Животът на летеца

Ернст Удет

15.00 лв.
Назад-напред - мемоари
-5%

Назад-напред - мемоари

Кевин Айръланд

19.00 лв.

Други книги от Борис Лвович Василиев

Коментари за "Скобелев: Съществува само мигът"
Добави коментар »
 
Полетата, отбелязани със *, са задължителни.
Моля, използвайте кирилица!
Мнения, които нарушават добрия тон, ще бъдат изтривани от администратора.
Име*
E-mail
Антиспам код*   генерирай нов код
Коментар*

Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.разбрах