Абонамент за бюлетин
Културата като дистанция
-5%

Културата като дистанция

ISBN: 9789540742281
Издадена: 2017
Брой страници: 200
Корица: Мекa
Език: Български
Размери: 14.00x21.00
Корична цена: 6.14 € / 12.01 лв.
Цена: 5.83 € / 11.40 лв.
Вижте книги с подобно съдържание и в следните категории: Културология и антропология
Единадесет есета по културна антропология

Проф. дсн Ивайло Дичев е преподавател по културна антропология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", писател, есеист, активен участник в публичния дебат.

"Въпросът е в дистанцията, от която избираме да наблюдаваме определено явление. От разстояние няма култура - нещата, които другите правят, ни дразнят със своята нелогичност, намесваме се, опитваме да ги оправим. Отдалечаваме се - и чуждият живот започва да има цялост, откриваме непознати смисли, екзотични мотивации. Тази вътрешна свързаност с другия свят пред нас наричаме култура - тя едновременно ни плаши и очарова; проектираме се там в други роли, преживяваме трепетите на друг наш възможен живот. Ако продължим да се отдалечаваме, оптическата илюзия култура започва да избледнява, хората там се сливат с дърветата, с пъплещи животинки, с планети, които се въртят около обритите си."

Днес с култура си обясняваме обществени процеси, политически конфликти, потребителски емоции. Сред нарастващата сложност на ставащото тя като че ли започва да заема мястото на религията, измества идеологиите. Есетата в тази книга, разположени между социални науки, политически и културни изследванаия, търсят добрата дистанция, от която културната проблематика да ни помага в разбирането на света, без да се превръща в нова догматика.

Книги, подобни на "Културата като дистанция"

Sapiens: история в картинки, том 3: Господарите на историята
-5%

Sapiens: история в картинки, том 3: Господарите на историята

Ювал Ноа Харари

9.71 €
19.00 лв.
Залезлите столици. Великите средиземноморски градове, загубили своя древен блясък
-10%

Залезлите столици. Великите средиземноморски градове, загубили своя древен блясък

Катрин Пангонис

8.74 €
17.10 лв.
На какво се смее българинът?

На какво се смее българинът?

Ивайло Диманов

6.14 €
12.00 лв.
Чистота и опасност. Анализ на понятията за омърсяване и табу
-5%

Чистота и опасност. Анализ на понятията за омърсяване и табу

Мери Дъглас

7.29 €
14.25 лв.
Към въпроса за народността на старите македонци

Към въпроса за народността на старите македонци

Веселинъ Бешевлиевъ

6.14 €
12.00 лв.

Други книги от Ивайло Дичев

Коментари за "Културата като дистанция"
Добави коментар »
 
Полетата, отбелязани със *, са задължителни.
Моля, използвайте кирилица!
Мнения, които нарушават добрия тон, ще бъдат изтривани от администратора.
Име*
E-mail
Антиспам код*   генерирай нов код
Коментар*

Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.разбрах