Абонамент за бюлетин
История на пластичните изкуства, том 2: Светулки в мрака. Творчество на първобитните народи

История на пластичните изкуства, том 2: Светулки в мрака. Творчество на първобитните народи

ISBN: 9789543192908
Издател: Шамбала
Издадена: 2025
Брой страници: 448
Корица: Мекa
Език: Български
Размери: 14.00x21.00
Корична цена: 40.00 лв.
Цена: 40.00 лв.
Вижте книги с подобно съдържание и в следните категории: Изкуства, Изобразително изкуство, История на изкуството
Николай Райнов (1889-1954) е уникален за българската история и култура на XX век разностранен талант – световно известен художник-декоратор, изкуствовед, културолог, популяризатор на изкуството, писател, поет, белетрист, драматург, есеист, литературовед, философ, стилист, преводач, публицист, завладяващ интерпретатор на българския и световния фолклор.

В ръцете ви е вторият том от неговото знаменито 12-томно произведение за историята на изкуството. В него авторът представя най-важните паметници в областта на пластичните изкуства от зората на човешката цивилизация, до началото на античността и желязната епоха. Разгледани са произведенията на „първите хора“ от епохата на палеолита, мезолита, неолита; най-добрите образци на мегалитното изкуство; древните архитектурни и пластични творби на народите от Полинезия, Океания, Африка; бисерите на цивилизациите в Северна, Централна и Южна Америка – хайда, маи, олмеки, толтеки, тотонаки, сапотеки, микстеки, ацтеки, чибча-муиска, каранки, моче, аймара, инки; първите цивилизации в Месопотамия – шумери, асирийци, вавилонци, халдеи, еламити. Този том завършва с обзор на най-ранното изкуство в зората на древен Египет.

Книгите са завършен плод на дългогодишен труд. Независимо, че са написани увлекателно, живо и общодостъпно, те имат строго научна ценност. Предназначени са както за специалисти, студенти и любители на историческото четиво изобщо, така и за всички други, които желаят да получат детайлно въвеждане в изкуството. Тези книги са необходими както за всеки просветен ум, така и за онзи, който се стреми към просвета.

След опознаването на тези първостепенни произведения и след прочита на описанието и на произхода им, читателят ще добие възможност за лична преценка, очите му ще се отворят за творбите на изкуството; той ще знае как да ги гледа и преценява, ще развие своя естетически вкус. Който е сляп за изкуството, е сляп и за живота; днешният живот е много напреднал и естетичното и художественото са негови съществени съставки; красотата е необходимост в работата на всекиго.

„История на изкуството“ не бива да липсва в никоя библиотека, в никоя къща на грамотен българин. По нея и родители, и деца, и внуци могат да възпитават своя естетически вкус и да развиват своето образование. Това е основна книга, каквито рядко се появяват, и нейното публикуване е гордост за българската книжнина.“

Изданието е придружено с редакторско приложение – Библиография на всички автори и произведения, ползвани от Николай Райнов, както и тематична Библиография по всички области на изкуството, представени в книгата.

Книги, подобни на "История на пластичните изкуства, том 2: Светулки в мрака. Творчество на първобитните народи"

История на пластичните изкуства, том 1: Вечното в изкуството

История на пластичните изкуства, том 1: Вечното в изкуството

Николай Райнов

36.00 лв.
История на изкуството

История на изкуството

Николай Райнов

98.00 лв.
История на изкуството, том 3: Ренесанс

История на изкуството, том 3: Ренесанс

Антъни Джансън, Х. У. Джансън

85.00 лв.
Едвард Мунк

Едвард Мунк

Атле Нес

45.00 лв.
История на изкуството, том 1: Античен свят

История на изкуството, том 1: Античен свят

Х. У. Джансън, Антъни Джансън

79.00 лв.

Други книги от Николай Райнов

Коментари за "История на пластичните изкуства, том 2: Светулки в мрака. Творчество на първобитните народи"
Добави коментар »
 
Полетата, отбелязани със *, са задължителни.
Моля, използвайте кирилица!
Мнения, които нарушават добрия тон, ще бъдат изтривани от администратора.
Име*
E-mail
Антиспам код*   генерирай нов код
Коментар*

Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.разбрах