Абонамент за бюлетин
История на Византийската империя - Период VI
-5%

История на Византийската империя - Период VI

ISBN: 9786190115908
Издател: Изток-Запад
Издадена: 2025
Брой страници: 392
Корица: Твърда
Език: Български
Размери: 17.00x24.00
Корична цена: 35.00 лв.
Цена: 33.25 лв.
Вижте книги с подобно съдържание и в следните категории: История, Средновековна история
Кървавият XI век е векът на краха на Византийската империя, започнал от падането на България под византийско робство по времето на Василий II Българоубиец, и на династията Комнини, дала поредица от ярки императори и безсмъртните исторически сведения, оставени от Ана Комнина.

Част от съдбовните събития, описани в превъзходния стил и белязани от дълбоките познания на акад. Фьодор Успенски в предпоследния IV том на неговата „История на Византийската империя“, са: появата на авантюриста Робер Гискар и действията на продължителите на неговия род; фаталния сблъсък между Римската и Византийската църква и безплодните опити за църковно обединение; борбата за надмощие между Изтока и Запада; първите стъпки за създаването на сръбската държавност; важната роля на Унгария през тези два исторически периода; установяването и агресивното нашествие на тюрко-татарския елемент край границите на Византия и утвърждаването на селджукските турци над всички останали мюсюлмански племена и владения преди турското завоевание; четирите Кръстоносни похода, завършили с превземането на Константинопол; началото на освободителното движение, започнато от братята Петър и Асен и довело до създаването на Втората българска държава; кратката хроника на единствения български император Калоян.

Това са времена, пропити с кръв и смърт, с дворцови интриги и преврати, с династични бракове и с пълния упадък на нравите на духовенството и влиянието на Църквата. Трудовете на Успенски далеч надхвърлят границите на чисто научно изследване – те потапят в спиращия дъха разказ на онези често премълчавани съдбини на народите и държавите, без които днешният ден би останал неясен завинаги.

Книги, подобни на "История на Византийската империя - Период VI"

История на Византийската империя. Период III (610–716) - Период на иконоборството (717–867)
-5%

История на Византийската империя. Период III (610–716) - Период на иконоборството (717–867)

Ф. И. Успенски

33.16 лв.
История на Византийската империя. Период II (518-610)
-5%

История на Византийската империя. Период II (518-610)

Ф. И. Успенски

18.91 лв.
Историографски митове за Българското средновековие

Историографски митове за Българското средновековие

Красимир С. Кръстев

25.00 лв.
България: кратки хроники, книга I
-5%

България: кратки хроники, книга I

Пламен Павлов

29.45 лв.
България: кратки хроники, книга I - твърда корица
-5%

България: кратки хроники, книга I - твърда корица

Пламен Павлов

33.25 лв.

Други книги от Ф. И. Успенски

Коментари за "История на Византийската империя - Период VI"
Добави коментар »
 
Полетата, отбелязани със *, са задължителни.
Моля, използвайте кирилица!
Мнения, които нарушават добрия тон, ще бъдат изтривани от администратора.
Име*
E-mail
Антиспам код*   генерирай нов код
Коментар*

Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.разбрах